Makarna Petter & Helena Alin har många års erfarenhet som lovsångsledare, men släpper nu sin debutalbum som duo via Cantio Records med Adora som distributör.
Lovsångsduon och det äkta paret Petter & Helena Alin har sjungit och spelat ihop länge och har båda lång erfarenhet av aktivt engagemang i olika lovsångssammanhang. De har skrivit lovsånger tillsammans under några års tid och nu släpper de sitt första album via den återuppståndna EFS-labeln Cantio Records.
Som albumtiteln, Saliga visshet, avslöjar är detta en psalmskiva. Dock är de förpackade i moderna arrangemang utan att tappa kärnan, vilket gör att både unga och gamla lyssnare bör uppskatta dessa sånger.
Första singeln från skivan, Som en härlig gudomskälla, är en välkänd psalm, som på något sätt sammanfattar albumets sånger på ett bra sätt. Den släpps digitalt 22 april. Även Petter bidrar med en egenskriven sång betitlad Hem till Dig igen, som smälter bra in bland psalmerna.
Albumet släpps fysiskt och digitalt 26 maj 2022 på EFS årskonferens, på skivbolaget Cantio och distribueras av Adora.
Kontakt: Jonatan Samuelsson, Adora: jonatan@adorarecords.se